Nezařazené

O čem je web AFOLák

Co je to AFOL

Pokud jste sem zavítali poprvé a ptáte se co je to ten AFOLák, tak vězte, že jde o počeštěnou verzi zkratky AFOL, což znamená Adult Fan Of Lego, nebo česky „Dospělý fanoušek Lega“. Značku Lego jistě není potřeba představovat, zná jí skoro každý, ale málokdo ví, že Lego už dávno není jen hračka pro děti. Vedení společnosti Lego už před lety pochopilo, že existuje velká skupina dospělých nadšenců do stavebnice Lega. Jde tedy o velice lukrativní cílovkou skupinu, protože tito lidé utrácejí za Lego stavebnice tisíce dolarů ročně.

Samozřejmě tuto cílovou skupinu neoslovíte jednoduchou stavbou policejní stanice či hasičského autíčka a chce to tedy něco víc. Za ty roky Lego vytvořilo několik řad určených primárně pro AFOLáky, které uspokojí i ty nejnáročnější. Nad nimi je pak už jen skupina nadšenců, kteří si staví vlastní MOC neboli My Own Creation. Tedy designerů, kteří mají dostatek kostiček na stavbu vlastních Lego modelů. Díky tomu jsou vznikly i v ČR tak úžasné stavby jako katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě, Karlštejn, Rožmberk a spousta dalších.

Lego Ideas

I těmto designerům dává Lego šanci, a to v podobě řady Lego Ideas, kdy na stránkách https://ideas.lego.com/ může každý přidat vlastní MOC model a pokud bude mít štěstí a získá dostatek hlasů od komunity a schválení od společnosti LEGO, tak jeho model vyjde jako klasický set. Díky tomu už vyšlo mnoho krásných a zajímavých setů jako například raketa Saturn V (92176), vůz ECTO-1 z Krotitelů duchů (21108), Žlutá ponorka od Beatles (21306) a mnoho dalších. Některé z těchto setů už mají sběratelskou hodnotu a prodávají se na internetu za několikanásobné ceny, než byla původní cena.

Moje cesta k Legu

Jako většina lidí narozená v socialismu jsem měl k Legu velmi omezený přístup. Dodnes si pamatuji, jak jsme snad v jediné prodejně Lega v tehdejší republice v Praze čekali z mého dětského pohledu nekonečnou frontu. S bratrem jsme tak dělali různé skopičiny, hráli jsme na babu a neustále se vyptávali mámy, kdy už budeme moct jít dovnitř. Když už se to konečně stalo, tak se před námi otevřel úplně jiný svět. Chtěli jsme samozřejmě všechno, jenže nejen, že to nebylo možné, ale ani jsme na to neměli peníze. A tak jsme byli rádi, alespoň za těch pár setů, které jsme mohli mít.

Jde o sety 6386: Police Command Base z roku 1986, 6932: Stardefender 200 a 6953: Cosmic Laser Launcher z roku 1987, 8855: Prop Plane z roku 1988 a 715: Basic Building Set, 7+ z roku 1990. I s tímto málo jsme si dokázali hrát nekonečné hodiny. Ale už tehdy mi bylo vždy líto, že nemohu rozšířit mini svět o další silnice, o hasičskou stanici, nemocnici, letiště a další, které jsem vídal v katalozích. A úplně ze všeho nejvíce mě lákala pirátská loď a hrady. Na ty už bohužel nebyly peníze, natož po sametové revoluci, kdy vlivem změn byly rodiče bez práce.

Toto období vystřídala puberta pak mladý dospělý věk, kdy jsem měl úplně jiné starosti a zájmy, ale vášeň do Lego kostiček byla někde uvnitř skryta a čekala jen na její objevení. Ten, kdo ji ve mně po letech opět rozdmýchal byla má tehdejší přítelkyně, nyní manželka, která také Legu v minulosti propadla. Dodnes si pamatuji na jednu za našich prvních schůzek, kdy jsme spolu stavěli Tower Bridge (10214). Byl to moc krásný večer. Most jsme samozřejmě nedostavěli. ????

Za dobu, než jsme si pořídili děti jsme nakupovali především modulární domy a o tipy na dárky u nás nebylo nouze. S dětmi samozřejmě přišli další náklady a vypadl jeden příjem a protože děti už dorostli do věku, kdy si mohou hrát s Legem (nemyslím Duplo), tak část peněz jde i na sety pro děti a na nás už „zbývají“ ty levnější sety pro AFOLáky. Ale věřím, že časem se opět dostaneme do stavu, kdy si budeme moci pořizovat opět všechny sety, které se nám líbí a že jich aktuálně je.

O čem AFOLák bude

Primárně bych se zde rád podělil o naše zážitky spojené s Legem, ať už jde o nové sety, které jsme si pořídili, akce, výstavy a podobně, nebo třeba návštěv Legolandů a dalších míst spojených se značkou Lego. Snad Vás budou moje postřehy, tipy a rady bavit a budete se na web rádi vracet a čerpat inspiraci pro své vlastní stavění.

Sign up for our Newsletter and
stay informed

Napsat komentář